2015. március 2., hétfő

Azok az ötvenes évek… Accusativus cum infinitivo, azaz nulladik fejezet





   Nulla, mert ez a fejezet nem az egyetemi évekről és az azt követő évtizedekről szól, hanem az azt megelőző, de szorosan hozzátartozó időről nyújt ízelítőt.
Komolytalan középiskolás koromban vegyészmérnök szerettem volna lenni, kedves osztálytársam egyikével – Pikó Jancsival - együtt. Volt saját laboratóriumunk is. Lelkesen végeztük az egyszerűbb szervetlen kémiai kísérleteket. A vegyi folyamatok logikája elbűvölt. Mégsem lettünk vegyészek. Belőle számtan tanár, belőlem orvos lett.
   Családi biztatásra döntöttem végül is az orvosi pálya mellett.
   Vegyészeti kar legközelebb csak Kolozsváron, vagy Temesváron lett volna. Kispénzű tisztviselő özvegy édesanyám pedig anyagilag nem bírta volna a tanitatásom költségeit: bentlakás, menza, tankönyvek. Még tandíjmentesség esetén is jelentős összeg a mi jövedelmünkhöz képest.
  Édesanyám Biharpüspökiben dolgozott a Nagymalomban, mint mindenes tisztviselő. Rajta kívül természetesen ott voltak a molnárok, mázsálók, raktárnokok és a malomfőnök, aki civilben autófényező volt. A párt állította a malom élére megbízható párthűsége és munkás származása miatt.  
Mivel édesanyám „négy polgárit” végzett, ismerte a kettős könyvvitel rejtelmeit, és így a malomban könyvelőként alkalmazták. Ő intézett aztán minden fajta irodai papírmunkát, meg egyéb hivatalos ügyeket. Ha valaki a központból jött, vagy más akárki, akinek a malomban volt ügyes-bajos dolga, hozzá küldték az irodába. … Ettől ugyan még egyik napról a másikra éltünk, de soha nem panaszkodtunk. Azt ettük, amit a kert termet, meg a baromfiudvar adott. Egyszer még cukornádat is vetettünk. Édes melaszt lehetett belőle főzni. Kecskét is tartottunk. Tejéből sajtot készítettünk, s eladtuk a fölösleget. Édesapám egyik régi ügyvéd kollégája, a család jó barátja vett tőlünk tejet, házvezetőnője élénk tiltakozása ellenére. Előítéletei voltak a kecsketejjel szemben, mint sok más embernek is, de Szeghalmi Sándor bácsi azért megszegődte.
   Nagymamám házában laktunk, mert a mi házunkat a hozzátartozó egy holdnyi szőlővel együtt elvették tőlünk az u.n. Petrescanu-törvény értelmében. Ez azt jelentette, hogy a „magyar időben”, - negyven és negyvenöt között - megkötött ingatlan adásvételi szerződéseket semmisnek nyilvánították, ha valaki romántól vásárolta az ingatlant. Pedig a szüleim nem is román embertől, hanem az édesapám ügyvédirodai társától Barcsai ügyvédtől vásárolták a házat. De „vae victis”!
  Aki visszaperelte a házunkat, egy Mangra nevű váradi ügyvéd kissé mohó volt, mert annyi ingatlant perelt vissza a negyvenes évek második felében, hogy negyvenkilencben mindet államosították.
  Testvérbátyám Marosvásárhelyen dolgozott, mint szülész-nőgyógyász orvos, a klinika orvos-igazgatója. Együtt dolgozott olyan híressé vált szakemberekkel, mint Győry György, Lőrincz Ernő András, Borbáth Andor, Boga Kálmán, Rosenfeld Tibor, Tótfalusi Károly, Márton Gergely, Gönczy Kornél, Beke Gabriella, Berger Béla, Medler Partin, Flórián Kálmán, meg még sokan mások. Külön volt a szülőszobai és külön a nőgyógyászati ügyelet, de az orvosok névtáblája egymás alatt volt az előcsarnok falán. Az egyik hétvégi ügyeleten a következő nevek szerepeltek sorban egymás alatt: Beke, Bige, Veress, Boga. Évekig ezen a kiíráson derült a Klinika. Még most jó ötven év távlatából is felemlegette egy karcagi kollega, aki akkoriban gyakornok volt a Szülészet-nőgyógyászati Klinikán, ezt az ominózus ügyeleti táblát.
   Maga az orvosi mesterség nem volt idegen számomra, hiszen a családban, bátyám révén, mindennaposak voltak a gyógyítással, betegségekkel, betegekkel kapcsolatos beszélgetések. A háború alatt pedig, mikor Sopronban voltunk édesanyám ápolónőként dolgozott.
   Addig menekültünk a front elől. Mégis utolért. Hosszú keserves vándorlás volt, szekérrel, nyílt pályán veszteglő vonatokkal, marhavagonokban. Volt, hogy kiugráltunk a vagonokból, és alája bújtunk, mert repülőgépek támadták meg a vonatot. Bukórepüléssel rárepültek, és géppuska tüzet nyitottak ránk. Éppen akkor értünk Pestre, amikor Szállasiék átvették a hatalmat, és a kormányzót letartóztatták. Hallottuk a rádióban a lövöldözést, ami után egy német hang kezdett üvöltözni.
  A nyilas hatalom elől tovább menekültünk, ötvenegy éves édesapám SAS behívójával a zsebében. Sopronig. Ott ért be az orosz megszállás. A „dáváj csász”, meg a „málenkij rábót”. Mindenünket elvesztettünk, de túléltük!
  Testvérbátyám által biztosított anyagi háttér – „koszt, kvártély” – is komolyan esett latba, elhatározásomban, egyetemválasztásomban. Jelentkeztem tehát a Marosvásárhelyi Orvosi Egyetemre.
  Kemény felvételi vizsgára lehetett számítani: tizenketten voltunk egy helyre.
A felvételi tárgyak felölelték, nem csak a szakma szempontjából fontos tárgyakat, hanem az általános műveltség széles skáláját is! Ezek voltak: biológia, állattan, vegytan, orosz nyelv, román nyelv, magyar nyelv. Az első háromból írásbeli és szóbeli is. Ez kilenc vizsga. Jó hogy számtanból és fizikából nem kellett vizsgázni.
   Azt hiszem a matematikának is része volt abban, hogy az orvosit választottam és nem a vegyészmérnökit. Sajnos a számtantanárunk az iskolában jobb nevelő volt, mint tanár. Számtan helyett élettapasztalatairól mesélt, meg a színek összhangjáról, az erkölcsi tartásról. Szerettük az óráit, de számtanból bizony nagyon lemaradtunk.
   Kemény tanulás következett. Egész nyáron. Még sorban állás közben is ott volt a könyv a kezemben. Sok hivatalos írat beszerzésével járt a felvételire való beiratkozás, és minden hivatalban órákig álltunk sorban. Ez alatt is tanultam.
Gondoltam ilyen komoly tanulással csak lesz eredmény. Igaz, mondták a többiek, akik már bekerültek az egyetemre, hogy ez semmi ahhoz képest, amit ott kell majd tanulni. Igazuk lett!
  A tanulás szüneteiben szerettem a város utcáin csatangolni. Nézegetni az embereket, a házakat, az utcák neveit. Érdekesen változtak az évek folyamán.
Az ahol laktunk eredetileg Szigligeti utcának nevezték, majd Brăilei-re keresztelték, azután Eugen Răzvan-ra. Kísértetiesen hasonlított a helyzet a régi rossz vicchez. „És ha megkérdezik, hogy azelőtt hogy hívták?”
   Végre eljött a megmértetés ideje. Írásbeli után örömmel láttam a nevemet a hirdető táblán, hogy mehetek szóbelizni. Fél győzelem!
   A szóbelin azonban a kémia vizsgán szóváltásba keveredtem az egyik vizsgáztatóval. Öten ültek az asztal túlsó felén, és mind ellenem voltak. Azt figyelték, milyen hibát ejtek felelés közben. Buzgón jegyzeteltek. Soha sem lehetett tudni jót, vagy rosszat jegyeznek fel.
   Az alumínium vegyületeiről értekeztem a fekete tábla előtt. Felírtam a képleteket, magyaráztam a reakciókat. Ebben otthon voltam, hisz már otthon vesszőparipám volt a szervetlen kémia. A bizottságban ülő tanárnő – gondolom, hogy az volt – beleszólt, hogy hibás a levezetés. Néztem, néztem, de semmi hibát nem találtam. Mondtam neki, minden rendben van, nincs hiba. Ő ellenben tovább erősítette, hogy de igenis hibás az egyik képlet. Felpaprikázódva vitatkoztam, mire legyintett: „Menjünk tovább!”. Le voltam forrázva. Valahogy befejeztem a tételt, és hazavánszorogtam. Mondom otthon, hogy vége, elvágtam magam alatt a fát. Testvérem vigasztal: fejezzem csak be a többi vizsgát is, mert az átlag számít, és ha többire jó jegyet kapok, még nincs veszve semmi. Ha pedig nem, majd jövőre újra megpróbálom. Addig dolgozhatnék az egészségügyben valahol, hogy szokjam addig is a szakmát.
  Érdekes közjáték zajlott le a magyar nyelvvizsgán. Nem irodalom, hanem nyelvtan volt a vizsga témája. Nekem egy összetett mondat elemzése jutott osztályrészemül. Elég bonyolultnak tűnt a feladat, de én derekasan küzdöttem, hogy értelmesen fejthessem ki a tételemet. Egyszer csak megszólal a velem szemben ülő nyílt tekintetű tanár: „maga ezt honnan veszi, hiszen ez az accusativus cum infinitivo! Ezt magyarnyelvtanban nem tanítják! Milyen iskolába járt?” Na, gondoltam kettő nulla a vizsgáztatók javára. Néhány napja a kémia, most a magyar. Mondom nagy szerényen, a nagyváradi Klasszikus Magyar Vegyes Líceumban. „Akkor maga latin szakos volt?” Igen, rebegtem. „Így már értem.” Én nem értettem.
(A tanár Spielman József volt, az orvos történelem professzora, derült ki később.)
   A felvételim végül is sikerült, és ezzel megkezdődött az a hat évig tartó rögös út, ami annyi élményt nyújtott, hogy sok évtized után is élénken él bennem minden szakasza.

Írtam Püspökladányban 2007. Kikelet havának 2-ik napján

Bige Szabolcs Csaba


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése