2015. február 22., vasárnap

Azok az ötvenes évek… Színjáték






Október 24. szerda, délelőtt 11 óra: ijedt arcú diákszövetségi aktivista jön be a tanterembe előadás közben. Elnézést se kér. – Elvtársak, Magyarországon győzött az ellenforradalom! – kiáltotta. Döbbent csend lett. A szívekben reménysugarak ébredeztek a „győzött” szó hallatán, de hamar elhamvadtak.
Nagygyűlést hívott össze gyorsan a hatalom. Magyarázták, hogy milyen súlyos következményekkel jár a szocialista táborra nézve ez az esemény. Úgy mondták, hogy „magyarországi sajnálatos események”. (Később lett belőle OSE: Októberi sajnálatos események.) Estére szimpátia összejövetelt terveztünk a temetőben a Bolyai sírnál. Az utolsó percben, aztán lefújták. Szerencsére, mert a Securitate emberei ott ólálkodtak a temető körül. Magam is láttam őket, mikor arra csellengtem.
Az elkövetkező napokban izgatottan hallgattuk a híreket a rádióból. Sokan kitették a készülékeiket az ablakba, hogy a jövő-menők hallhassák. A Kossuth rádióban egyfolytában az Egmont-nyitány szólt (azóta is ez a zene ötvenhatra emlékeztet), csak a híreket mondták be időnként. Megállni nem volt szabad. Csoportosulni sem. Hallottuk, hogy letartóztatások voltak a városban. Hamar szertefoszlottak titkos reményeink…
Sovány eredményként könyvelhettük el, hogy a menzán látványosan megjavult a koszt… Továbbfolyt a tanítás, a tanulás. És mi diákok megtanultunk - félni. Telt az idő, de a lelket bénító félelem megmaradt. Pislákoló halvány remény lángocskák a szívek mélyén még maradtak, hátha nem lesz itt megtorlás.
Megtorlás miért?
A ki sem mondott szavakért?
A bizalmas körben elsuttogott vágyakért?
A szabadság iránti néma sóvárgásért?
Testvéreink sorsán való aggódásainkért?
Együtt érző gondolatainkért?
 …Aztán robbant!
Jött a látványos színjáték:
Egyetemi nagygyűlésen a besúgók, feljelentők szavaira hivatkozva kipellengérezték, kicsúfolták, megszégyenítették társainkat és nagy csindarattával „eltávolították”, azaz kirúgták őket az egyetemről…
Az egyetemi élet ez után is tovább folyt. A rettegés is. Mi lesz még?
A forradalom egy éves évfordulója idején, Marosvásárhelyen „értelmiségi gyűlést” szerveznek, Csupor Lajos, a tartományi pártbizottság első titkárának vezetésével. A gyűlésen sokan felszólaltak, egyengetve politikai karrierjüket. Sok tehetségtelen, kisstílű politikai konjunktúra lovag arcpirító módon kritizálta, sértegette szeretve tisztelt professzorainkat: Mátyás Mátyást, Lőrincz Ernő Andrást, Kótay Pált, és másokat. Szavaik mélyén meg lehetett hallani a félelem nyüszítését: nemhogy Romániában, Erdélyben is bekövetkezzen egy ötvenhat.
   A hatalomban tobzódók cirkuszi mutatványa került itt megrendezésre. A Kultúr Palotában szervezett nagygyűlésen jelen volt Alexandru Moghioroş (Mogyorós Sándor), a Román Munkás Párt Központi Vezetőségének tagja is.
Koholt vádakkal pellengérezték ki tanárainkat, társainkat.
A legkisebb félreértés, félrehallás, egy rossz vicc elég volt, hogy megvádoljanak.
A gyűlést vezető Moghioroş elvtárs beszédében, viselkedésében száz százalékig megvalósította a pszichopata elmebeteg minden ismérvét. Nem túlzok, úgy viselkedett, mint egy cezaromániás, szkizoid személy. Mindenki szavába belevágott, a mondottakat kiforgatta, félre értelmezte, csak az volt helyes, amit ö mondott. Kiabált, fenyegetőzött.
Egyenként szólították felszólalásra a megvádoltakat. Megalázó tetemrehívás. Egyik ártatlan áldozat volt Sz. Lacika, akinek az volt a „bűne”, hogy azt mondta „tapsolunk a saját temetésünkhöz”. Amikor ezt a kijelentést tette a klinikán, csak hárman voltak. Valaki mégis „befújta”. A plénum előtt kellett magyarázkodjon, mentegesse magát, hogy ez csak egy közmondás és nem a magyar tannyelvű egyetem megszüntetésére utal. Persze nem hittek neki, fel is mentették egyetemi tanársegédi állásából.
A fő vádlottak egyike K tanár úr, aki az egyetemi kórust szervezte, irányította. Sok sikeres fellépés volt neki köszönhető. Diákjai rajongtak érte. Ez is bűn? Megvádolták, hogy irredenta, soviniszta magatartása (próba után elénekelték a székely himnuszt) káros hatást gyakorolt az ifjúságra, hogy pártellenes, hogy bujtogat.
Felszólalásában, arra hivatkozott, hogy az életét, és munkáját az ifjúságnak szentelte, mindent az ifjúságért tett. Égő tekintettel nézett végig hallgatóságán, és felcsattant a taps! Hátborzongató, félelmetes helyzet volt. Néztem, vajon belénk lőnek a szekusok? Minden sor végén ott ültek a pókerarcú emberek.
Aztán csend lett. Nagy csend. Ebbe a csendbe dörrent bele Moghioroş elvtárs hangja ”ez provokáció!”
A tanár urat kivezették a teremből és még abban a percben, letartoztatták.
A gyűlés vezetője kihívatta a sorok közül P. Andrást, a hallgatói párt alapszervezet titkárát. Azt kérdezte szomorú hangon: „fiam te is tapsoltál?” „Igen – válaszolta - a demagógia megtévesztett!”
Ez év nyarán Bukarestbe voltam több évfolyamtársammal nyári gyakorlaton a Viting kórházban. Többek között egy szombatesti diákbálra hívtak a bukaresti orvostanhallgatók. Néhányan nem mentünk el, részben azért, mert nem nagyon tudtunk románul, meg nem is voltunk anyagilag olyan helyzetben hogy rendesen kiöltözhessünk. A gyűlésen ez is szóba került, olyan címkével, hogy soviniszta-nacionalista magatartásunk miatt maradtunk távol a román diákok által szervezett báltól. Velünk együtt gyakornokoskodó kolléganőnk volt a felszólaló és név szerint felsorolta a megvádolt diákokat. Az én nevem is elhangzott. Harag és félelem kavargott bennem. Néztem, nem szakad-e rám a mennyezet, a sor végén ülő blazírt alak nem ugrik-e fel, hogy kirángasson a székből? Semmi sem történt, csak a gyűlés vezetője ismételgette: „nem jön senki a megszólítottak közül önkritikát gyakorolni?” Na hiszen önkritika! Egyenlő az öngyilkossággal. Minden szavadat kiforgatják, félre magyarázzák, ellened fordítják. Senki sem jelentkezett. Szerencsénkre békén hagytak.
Voltak súlyosabb „bűnök” is terítéken, mint egy elbliccelt diákbál…
    (Fél év múlva Kádár János Marosvásárhelyi látogatásán kijelenti, hogy nem tart igényt az erdélyi magyarságra. A kisebbségi kérdés Románia belügye. Idézem a szavait: „Megmondjuk világosan: nekünk semmiféle területi igényünk nincs: azt tartjuk, hogy Magyarországnak van éppen elég földje és népe, hogy azon - testvéri egyetértésben a szomszéd népekkel - felépítse a maga szocialista hazáját.”
Szabad a gazda!)
    És jöttek a hírek letartoztatásokról, ítéletekről, házkutatásokról.
A romanizálás árhullámai kezdtek felénk hömpölyögni. Legyenek román nyelven leadott tantárgyak! Legyen a vizsgák nyelve román!
A törvényszéki orvostan volt az első vizsga, amelyen románul kellett volna vizsgáznom. Ander Zoltán tanár úr megengedte, hogy magyarul vizsgázzunk, de akkor egy jegyet levont a feleletből. Bár az előadások románul hangzottak el, a régi magyar nyelvű jegyzetekből tanultunk.  Vizsgámon a szúrt sebekről kellett értekeznem, eléggé sikeresen. Tanár úr sajnálkozva mondta, hogy nem tudja a maximális jegyet megadni, mert magyarul feleltem. Mondjam meg legalább a tétel címét románul, és megkapom a megérdemelt jegyet. De én inkább az egy jegy levonását választottam.
Ez volt az első, majd jöttek a többi román nyelven leadott tantárgyak is. „Önkéntes” alapon!
Közben készülődtünk – egyelőre lelkiekben - a végzés utáni életre. Lestük a híreket már végzett, kihelyezett kollégáinktól. Sokan kerültek a Kárpátokon túli országrészekbe. A Regátba (Óromániába) kihelyezett orvosok a mostoha viszonyokra panaszkodtak nem az emberekre. Az egyszerű emberekben akkor nem volt gyűlölet a magyarság iránt. Tisztelték, szerették az Erdélyből odakerült orvosokat. Gyermekgyógyász kolleganő mesélte a következőket. Egy Bákó (Bacău) környéki faluba került. A férje is vele ment, és segített a rendeléseken – fordítani. Ugyanis a kollegina nem nagyon tudott románul. Mondták az emberek, milyen kedves a doktor néni, kár, hogy olyan tájszólással beszél, amit mi nem értünk. „Erdélyi román”. Hiába magyarázta, hogy ő magyar, nem hitték. Mire a nyelvet megtanulta, egy év múlva, haza jött egy Marosvásárhely melletti kisvárosba.
Mások is sokan visszajöttek Erdélybe. Így aztán nem sikerült maradéktalanul a párt terve, a magyar orvosok szétszórására vonatkozóan.
Kevesen voltak, akik végleg Moldovában maradtak. Ez történt Zsiga barátommal, akit a körzeti ápolónő zsarolással vett rá, hogy feleségül vegye. Gyerekeik is születtek. Leszakvizsgázott. Ott ragadt. Ő az anyanyelvét nem felejtette el, de gyermekeinek már más az anyanyelvük.

Írtam Püspökladányban 2006. Karácsony havának 10-ik napján

Bige Szabolcs Csaba


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése